FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Що можна зрозуміти за кольором свічок запалювання під час перевірки

07.07.2023

Реклама наших партнерів

Свічки запалювання є найважливішою деталлю, яка потрібна для роботи бензинового двигуна. Головним завданням є утворення іскри в камері згоряння, завдяки чому вдається реалізувати спалах паливно-повітряної суміші в циліндрі.

Зазначимо, що будь-які порушення в процесі іскроутворення призводять до того, що двигун починає втрачати потужність, відзначається підвищена витрата палива, уповільнюються реакції на натискання педалі газу, силовий агрегат починає працювати нестабільно, троїть, має токсичний вихлоп і т.п.

При цьому для досвідчених автолюбителів та професійних автомеханіків діагностика за кольором свічок запалювання є надійним способом визначення стану всього двигуна, виявлення можливих проблем та збоїв. Справа в тому, що ці елементи знаходяться в камері згоряння і є своєрідним індикатором стану ДВЗ.

Такі знання можуть стати в нагоді як у разі перевірки самих свічок або в процесі пошуку різних несправностей мотора, так і при купівлі автомобіля б/в з невідомою історією. Далі ми розглянемо, яким має бути правильний колір свічок запалювання, а також який колір свічок запалювання що означає і на які поломки двигуна вказує у тому чи іншому випадку.

 

Різний колір свічок запалювання: на що вказує

Як вже було сказано, зовнішній вигляд свічки дозволяє оцінити якість роботи та загальний стан всього двигуна, а також його окремих вузлів та механізмів. Відразу зазначимо, що починати оглядати свічки потрібно лише після того, як двигун добре прогрівся і вийшов на робочі температури, а також перед оглядом попрацював у навантаженому режимі.

Іншими словами, автомобілем слід проїхати мінімум 20-30 км. При цьому оптимальним підходом можна вважати діагностику зі свічок після тривалої їзди трасою, коли автомобіль пройшов не менше пари сотень км.

У такій ситуації потрібно поглиблено діагностувати ДВЗ, оскільки бідна суміш у навантажених режимах призводить до сильного перегріву свічки запалювання та всієї камери згоряння. В результаті зазначені перегріви можуть спричинити прогар випускного клапана. Якщо свічки запалювання білого кольору, причини можуть бути в порушених процесах сумішоутворення, можливе підсмоктування зайвого повітря, збої в роботі датчиків ЕСУД і т.д.

Не слід забувати і про те, що низька калільна кількість свічок або погана якість палива, а ще раннє запалення можуть призводити до того, що цетральний електрод і область біля нього покриється білим нальотом. Паралельно слід враховувати, що несправності системи охолодження ДВЗ та робота двигуна на критичних температурах також можуть бути причиною утворення такого білого нальоту.

У будь-якому випадку, наявність свіжого масла на свічці та в камері згоряння може говорити про проблеми із сальниками клапанів (масловідбивні ковпачки) та вказувати на інші несправності. Такий мотор без ремонту погано заводитиметься, «їсть» масло і димітиме сизим або синім димом. Зазначимо, що іноді течі прокладок і ущільнювачів призводять до того, що олія накопичується зовні, тобто у колодязях свічок.

У подібній ситуації потрібно додатково перевіряти свічкові колодязі на предмет заливання мастильним матеріалом, що дозволить надалі уникнути неточних та поспішних висновків.

Звичайно, в цьому випадку циліндр не працює, двигун троїть і т.п. Небезпека руйнування свічки полягає в тому, що частини, що відламалися, можуть застрягти під випускним клапаном і стати причиною інших більш серйозних поломок. Результатом цього випадку стане необхідність ремонту ГБЦ.

 

Корисні поради

Розібравшись з тим, якого кольору мають бути свічки запалювання у тому чи іншому випадку, можна проводити діагностику ДВЗ. Окремо додамо, що дуже важливо дотримуватися правила, коли перед викручуванням свічок двигун повинен прогрітися і попрацювати під навантаженнями.

Справа в тому, що якщо відразу після холодного запуску в роботі двигуна були помічені неполадки або збої, а потім викручені свічки для перевірки, тоді в багатьох випадках можна побачити сіро-чорний нагар. При цьому такий нагар ще не означає, що в двигуні є проблема, пов'язана з постійним утворенням таких відкладень, збоями в сумішоутворенні і т.п. Якщо простіше, у момент холодного пуску суміш збагачується. Виходить, несправність, наприклад, криється в системі запалювання, а чорний нагар та залиті свічки ніяк не вказують на проблеми із системою живлення (інжектор або карбюратор).

Як уже було сказано, для отримання достовірних даних перед викручуванням свічок на машині потрібно проїхати близько 30, а ще краще дві чи навіть три сотні кілометрів, причому трасою. Якщо стан двигуна викликає занепокоєння і потрібно провести діагностику по свічках та їхньому кольору, тоді найбільш правильними будуть наступні дії:

Тільки після зазначених дій можна викручувати свічки, після чого за їх кольором, нагаром і станом можна судити про роботу ДВЗ. Також слід враховувати, що на території СНД якість палива значно поступається пальним у європейських країнах. Виходить, заявлений термін служби будь-яких свічок запалювання незалежно від типу, бренду, особливостей конструкції (іридієві, багатоелектродні, платинові тощо), а також інших відмінностей бажано скорочувати на 20-30%.

Важливо розуміти, що хоча багато виробників гарантують нормальну роботу свічок протягом близько 30 тис. км, з урахуванням якості вітчизняного палива цей показник на практиці може не перевищувати 15-20 тис. км. З вказаної причини рекомендується паралельно кожному плановому ТО (10 тис. км) викручувати свічки для їх перевірки, тому що вони можуть потребувати очищення від нагару, регулювання зазорів або навіть передчасної заміни.

Насамкінець додамо, що колір іскри на свічці запалювання також може частково вказати на наявність проблем із самою свічкою або системою запалювання. В ідеальному випадку розряд має бути стабільним, а також мати насичений яскраво-синій колір. Слід зауважити, що колір іскри на свічці запалювання також може змінюватися від червоного до білого або жовтого.

При цьому важливішим показником є не те, який колір іскри на свічці має бути, а потужність розряду та глибина пробою. Паралельно рекомендується перевірити свічку на працездатність в умовах підвищеного тиску камери згоряння. Для такої перевірки існують спеціальні стенди, оскільки досить поширені випадки, коли при звичайній перевірці іскра є, але після вкручування в двигуні виникають певні збої.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!