FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Як перевірити генератор на працездатність

29.06.2022

Реклама наших партнерів

Як правило, якщо справний стартер не крутить двигун, нова або обслугована АКБ швидко розряджається, тоді причиною хвилі може бути генератор автомобіля. Якщо коротко, генератор є пристроєм, який виробляє електрику під час роботи ДВЗ, заряджає АКБ, живить бортову мережу автомобіля тощо.

При виникненні ознак несправностей генератора необхідно переконатися, що проблемним елементом є саме даний пристрій, а не акумулятор. Далі ми розглянемо ознаки неполадок, як перевірити генератор на машині, і навіть доступні методи, з яких здійснюється перевірка генератора своїми руками.

 

Навіщо потрібна перевірка генератора

Почнемо з того, що генератори на різних автомобілях не сильно відрізняються один від одного щодо конструкції. Це означає, що розглянуті способи перевірки підійдуть як для вітчизняних авто, так і для іномарок.

Отже, якщо на панелі приладів починає моргати значок акумулятора або червоний символ акумулятора постійно горить, це не завжди означає, що проблеми виникли саме з АКБ. Іншими словами, точно не визначивши причину, заміною акумулятора проблему вдається вирішити не завжди.

Більше половини випадків, коли горить значок акумулятора на панелі приладів, пов'язані з генератором. З урахуванням того, що перевірити генератор, не знімаючи з машини, можна досить швидко і просто, рекомендується виконувати таку перевірку при виникненні ознак несправностей.

Іншими словами, якщо несправний генератор автомобіля, навіть нова АКБ через невеликий проміжок часу буде повністю розряджена. Зверніть увагу, крім незручностей, пов'язаних з несподівано розрядженою АКБ, глибокий розряд батареї також вкрай негативно впливає на її подальшу працездатність. Виходить, перевіряти генератор потрібно обов'язково.

 

Причини несправностей генератора автомобіля

Генератор на машині є простим пристроєм. Двома словами, це простий електродвигун, завданням якого є генерація струму. В основі лежить ротор, що обертається, нерухомий статор, щітковий вузол, а також реле-регулятор генератора.

У списку основних проблем генератора можна виділити:

Вигоряння обмотки статора чи ротора. Як правило, часто згоряє обмотка на статорі або роторі (частіше на статорі). Зазвичай це відбувається в результаті агресивної дії дорожньої солі, що потрапляє на генератор, вологи та бруду. Обмотку просто роз'їдає, відбувається замикання тощо. Звичайно, генератор перестане виробляти електрику.

 

Ознаки несправностей генератора

Якщо генератор несправний або працює зі збоями, це можна помітити по ряду ознак. Основним симптомом, як вже було сказано вище, є загоряння або моргання значка у вигляді акумулятора на панелі приладів.

Ще генератор зазвичай вказує постійний розряд акумулятора. Якщо власник впевнений у тому, що АКБ справна та заряджена, автомобіль не має інших серйозних проблем із електрики, тоді причиною розряду батареї є те, що генератор не заряджає акумулятор.

Також на проблеми із зарядкою акумулятора вказує недостатньо яскраве свічення приладів, панель приладів тьмяніє, особливо якщо збільшити навантаження (включити фари, кондиціонер тощо). В такому випадку стає зрозуміло, що автомобіль бере електрику від АКБ, тобто струму від генератора недостатньо.

Також на проблеми з генератором вказують сторонні звуки, прослизання, стукіт при обертанні або обрив ременя генератора. Якщо генератор не може нормально обертатися, не варто очікувати нормального заряду АКБ.

 

Як перевірити генератор: ВАЗ та автомобілі іноземного виробництва

Переконавшись у необхідності діагностики генератора, пристрій можна перевірити, не знімаючи з машини. Зробити це можна кількома способами.

Далі двигун заводять, в салоні відключаються всі прилади, що дають навантаження, після чого замір напруги робиться на працюючому двигуні. Норма становить 13.8 – 14.5 В. Також на багатьох сучасних моделях авто нормальним показником вважається 14.8 В. Причина – велика кількість штатного електроустаткування.

Потім в автомобілі після вимірів без навантаження потрібно включити обладнання (фари, ПТФ, обігрів дзеркал та стекол, підігрів сидінь, магнітолу, кондиціонер тощо). Напруга в нормі не повинна просідати нижче 13.7 - 14 В. Якщо просадка явно нижче (наприклад, 13 В), генератор не видає потрібної напруги і потребує діагностики.

Для перевірки генератора потрібно завести двигун, після чого дати середнє навантаження (включити фари та обігрів стекол). Далі не слід глушити мотор і на працюючому двигуні потрібно зняти мінусову клему з акумулятора, відсунувши її убік.

Якщо машина працює рівно, світло фар не тьмяніє, панель приладів світиться яскраво, це вказує на те, що генератор нормально працює. У випадку, коли двигун заглох, це ознака того, що генератор несправний і його необхідно перевірити окремо (зі зняттям), після чого дефектувати і ремонтувати.

 

Несправності реле-регулятора генератора

Окремо відзначимо, що проблеми, пов'язані з реле регулятором, виражаються в тому, що машина працює від генератора нормально, проте сама АКБ «кипить», швидко розряджається і виходить з ладу при генераторі, що працює.

Частою проблемою є перезаряд батареї. В цьому випадку акумулятор вирує, електроліт витікає під кришками на банках (видні білі потіки). Це означає, що на повністю заряджену АКБ продовжує подаватися заряд від генератора. В цьому випадку несправність криється в реле-регуляторі.

Якщо ж є відсутність заряду, коли акумулятор швидко розряджається, в цьому випадку також причиною часто є реле регулятор генератора. У подібній ситуації реле просто не подає заряду на АКБ.

Так чи інакше, необхідна перевірка генератора мультиметром, а також перевіряється реле регулятор. Для цього потрібно приєднати мультиметр до клем АКБ і виміряти заряд при заведеному моторі. Якщо струм заряду більше 14.5 – 14.8 (наприклад, 15 В), тоді це вказує на перезаряд.

У подібній ситуації потрібно міняти реле-регулятор, тому що можна швидко вивести з ладу АКБ (відбудеться википання електроліту, осипання пластин тощо). У свою чергу недозаряд також буде причиною того, що АКБ не буде нормально заряджатися. Внаслідок цього підвищуються ризики того, що двигун не вдасться завести, акумулятор може «глибоко» розрядитися, значно скоротиться термін служби АКБ.

 

Що в результаті

Як видно, генератор автомобіля може виходити з ладу з різних причин. На це вкажуть розглянуті вище ознаки. Ще додамо, щоб точніше визначити причину потрібно знати, як перевірити генератор мультиметром. У ряді випадків це дозволяє швидко виключити сам акумулятор зі списку можливих несправностей прямо на місці.

Насамкінець відзначимо, що поява стукотів і шумів у генераторі під час роботи двигуна часто вказує на те, що підшипники скоро вийдуть з ладу. Зазвичай заклинювання призводить до того, що ремінь генератора рветься.

Також потрібно враховувати, що ковзання ременя генератора (ремінь генератора пищить, свистить) може окремо вказувати як на необхідність заміни ременя (наприклад, ремінь розтягнутий або ослабла натяжка), так і на проблеми з генератором (ротор важко обертається і т.д.) . Поява таких ознак вимагає як заміни ременя, а й окремої уваги як поглибленої перевірки генератора автомобіля.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!