FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Маслокулер у двигуні: коли потрібен і як встановити

17.05.2022

Реклама наших партнерів

Охолоджувач моторного масла (масляний радіатор, маслокулер) є рішенням, яке дозволяє ефективно охолоджувати робочу рідину системи змащення ДВЗ. При цьому цей пристрій можна зустріти далеко не на всіх автомобілях, тим більше штатно.

Конструктори при розробці того чи іншого силового агрегату спочатку прораховують можливе нагрівання масла. Виходить, якщо машина експлуатується в звичайних умовах, а сам мотор не форсований, тоді температура масла двигуна зазвичай знаходиться в допустимих межах.

Однак ситуація змінюється тоді, коли, наприклад, двигун тюнінгований (заміна розподілу на спортивний і т.п.), на атмосферний мотор була встановлена турбіна, агрегат часто або постійно розкручується до межі, зрушили обороти відсічення і т.д.

В цьому випадку температура мастила істотно підвищується, і багато водіїв встановлюють комплект маслокулера для того, щоб реалізувати найкраще охолодження масла у двигуні. Давайте розглянемо принцип роботи цього пристрою та його конструкцію докладніше.

 

Масляний охолоджувач двигуна: для чого потрібний

Перш за все, значне збільшення навантажень на мотор означає те, що в ряді випадків виникає необхідність додатково охолоджувати масло в двигуні. Масло часто перегрівається саме тоді, коли двигун розкручується до максимальних оборотів і досить довго працює у такому режимі.

Також до перегріву масла може призводити і агресивний стиль їзди (часте розкручування ДВЗ до відсічення). У цьому випадку маслу після зниження обертів просто недостатньо часу для остигання.

Якщо ж двигун форсований, у цьому випадку температура масла заслуговує на підвищену увагу. Не важко здогадатися, що тюнінгований мотор не був спочатку розрахований на такі навантаження. Звичайно, збільшується і рівень тепловиділення, при цьому тепловідведення залишається штатним.

Зверніть увагу, що наведена вище інформація не означає, що будь-який двигун після форсування або роботи в режимах максимальних навантажень перегріється. Справа в тому, що одні мотори мають схильність до перегріву масла та самого ДВЗ, тоді як інші не мають. При цьому хоча б додатковий контроль температури масла зайвим не буде.

Для цього можна на початковому етапі встановити датчик температури та тиску масла у двигуні. Як відомо, такими датчиками багато автомобілів штатно не оснащуються. Все, на що може розраховувати водій, це загоряння сигнальної лампочки тиску масла на панелі приладів тоді, коли тиск масла сильно впаде.

При цьому не обов'язково гнатися за дорогими високоточними приладами типу Defi тощо. Для моніторингу загальної картини ДВЗ, що відбувається в масляній системі, цілком підійде дешевий або середній варіант. Також додамо, що фахівці рекомендують обов'язково ставити не лише температурний датчик, а й датчик тиску масла.

Причина - після нагрівання масло розріджується, що закономірно призводить до падіння тиску в системі. При цьому штатна аварійна лампочка може і не спалахнути, оскільки зазвичай її загоряння відбувається при критичних значеннях.

Однак не варто забувати про те, то навіть якщо лампочка тиску масла не горить, при низькому тиску знос двигуна колосальний. Виходить завдяки наявності окремого датчика з'являється можливість вчасно зафіксувати проблему і своєчасно зупинити двигун.

Додамо, що допустимою температурою масла в нормі є нагрівання до + 100 градусів за Цельсієм. При цьому для одних двигунів навіть нагрівання до 110 градусів вже є високим і може не пройти без наслідків, тоді як інші спокійно переживають і 140-150. Однак у більшості випадків наслідки сильного перегріву масла у двигуні досить серйозні.

Перше, розріджується саме масло, тобто відбувається втрата її захисних та змащувальних властивостей. У цьому випадку двигун зазнає сильного зносу. Також рідке масло сильно витрачається на чад, а перегріте мастило просто горить і коксує двигун.

Більш того, після перегріву масло слід відразу змінювати, так як подальша експлуатація ДВЗ на такому мастилі значною мірою посилює знос мотора, призводить до залягання кілець, появи масляного диму з вихлопної труби та швидкого капремонту.

 

Комплект маслокулера для мотора: як вибрати та встановити

Розібравшись із температурою масла, повернемося до самого маслокулера. Цілком очевидно, що якщо після установки датчиків був помічений перегрів мастильного матеріалу, тоді такому мотору вкрай необхідний охолоджувач масла двигуна.

При цьому важливо розуміти, що ставити масляний радіатор без встановлення датчика тиску та температури масла не рекомендується. Справа в тому, що, якщо конкретний двигун все ж таки не потребує додаткового охолодження, масло після установки радіатора завжди залишатиметься занадто холодним, а це погано для мотора.

Відразу зазначимо, що існує два типи охолоджувачів: повітряний та рідинний. Другий тип розглядати не будемо, тому що його монтаж складніший, а доцільність використання в ряді випадків на тюнінгованих авто ставиться під сумнів.

Отже, якщо водій визначився з тим, що охолоджувач масла потрібний, тоді потрібно придбати такі елементи:

спеціальну проставку під штатний фільтр масла. У цю проставку монтуються датчики, а також підключаються два шланги, якими масло потрапляє в радіатор для охолодження і виходить з масляного радіатора назад в систему змащення.

масляний охолоджувач. Даний елемент є радіатором і встановлюється в підкапотному просторі так, щоб по ходу руху автомобіля вдалося досягти якісного обдування зустрічними потоками повітря.

Ще додамо, що краще підбирати місце установки радіатора так, щоб шланги від проставки під масляний фільтр до масляного охолоджувача були максимально короткими по довжині.

Як правило, автолюбителі для найефективнішого вирішення завдання воліють відразу купити готовий фірмовий комплект. Єдиним мінусом є те, що якісні вироби відомих брендів мають досить високу вартість.

Якщо збирати комплект самостійно, можна заощадити близько 25-30%. У цьому важливо враховувати деякі особливості. Насамперед, проставки під масляний фільтр бувають з термостатом і без. Наявність термостата пояснюється тим, що якщо температура масла низька, тоді мастило просто не подається до радіатора для охолодження.

Ця функція дуже корисна в зимовий період, дозволяючи мастильній рідині після холодного пуску швидше прогрітися і вийти на робочі температури. Якщо проставка не має термостата, на зиму її рекомендується просто знімати, тобто фактично система охолодження масла тимчасово «глушиться».

Тепер перейдемо до масляного радіатора. Потрібно розуміти, що від його розміру та кількості секцій-рядів безпосередньо залежатиме ефективність охолодження масла. Для кожного двигуна власник підбирає радіатор індивідуально з огляду на потрібну інтенсивність охолодження.

Купувати продукт краще від перевірених брендів, не схиляючись до покупки найдешевшого варіанту. Бюджетні радіатори масла часто є причиною значного зниження тиску в системі змащення. Однак і найдорожчі рішення також можуть виявитися ні до чого, тому дотримуйтесь правила «золотої середини».

Якщо говорити про фітинги, шланги від проставки до радіатора, різні перехідники тощо, на таких деталях заощаджувати ніяк не можна. У цьому випадку рекомендується купувати тільки оригінальні дорогі вироби відомих брендів, що дозволяє в подальшому уникнути цілого ряду серйозних проблем.

 

Підведемо підсумки

Як видно, масляний радіатор потрібен не на кожному силовому агрегаті. Зазвичай такі охолоджувачі масла можуть із заводу стояти на спортивних авто, двигуни яких є форсованими, високооборотними, оснащені турбонаддувом та розраховані на роботу в режимах максимальних навантажень.

Що стосується позаштатних установок, необхідність поставити охолоджувач масла визначається для кожного двигуна індивідуально. Для початку слід встановити датчики температури та тиску масла, а вже потім приймати рішення про встановлення масляного радіатора, при цьому за основу беруться показання зазначених датчиків.

Торкаючись теми масляних радіаторів, пристрої бувають повітряного та рідинного типу. Масляний радіатор (теплообмінник) з повітряним охолодженням дешевше, також його простіше встановити. Найголовніше, це досягти найкращого обдування зустрічними потоками повітря.

Якщо ж говорити про рідинний охолоджувач масла в двигуні, цей радіатор інтегрується в систему охолодження двигуна. Іншими словами, всередині циркулює охолоджувальна рідина, яка відводить надлишки тепла. Таке рішення може виявитися більш ефективним, проте його висока вартість і певні труднощі в процесі установки роблять повітряний охолоджувач масла двигуна часом більш кращим варіантом.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!