FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Про що говорить нагар на свічках запалювання та його колір

05.07.2023

Реклама наших партнерів

Свічки запалювання виконують у двигуні основну функцію - утворюють іскру для займання суміші палива та повітря в камері згоряння. Від ефективності та якості роботи даного елемента системи запалення залежить стабільність роботи ДВЗ, легкість його запуску, потужність, прийомистість, витрата палива, токсичність газів, що відпрацювали, і т.д. При цьому слід зважати на те, що свічки запалювання є так званим «витратником», тобто їх необхідно періодично змінювати.

Досвідченим водіям також добре відомо, що за станом свічок запалювання під час перевірки можна визначити не тільки необхідність їх заміни, але й виявити інші несправності, пов'язані з роботою двигуна та його систем.

Діагностика свічок за кольором нагару, який накопичується на електродах та інших частинах, дозволяє встановити причини такого нагароутворення та подальшого виходу з ладу самих свічок. У цій статті ми поговоримо про те, які види нагару на свічках запалювання вказують на різні збої в роботі та поломки ДВЗ, чому утворюється нагар на свічках запалення, причини появи таких відкладень, а також як здійснюється очищення свічок запалення від нагару в домашніх умовах.

 

Чому утворюється нагар на свічках

Особливістю роботи свічок є те, що їхня нижня частина знаходиться безпосередньо в камері згоряння. На електродах створюється електрична іскра, дані елементи системи запалювання зазнають температурних навантажень під час згоряння паливного заряду, працюють в умовах високого тиску, на них впливають різні хімічні процеси і т.д.

Цілком очевидно, що в подібних умовах згодом на свічці неминуче утворюються відкладення, виникає нагар на ізоляторі свічки тощо. При цьому важливо знати, який нагар має бути на свічках запалювання в тому випадку, якщо двигун та свічки працюють нормально. Для початку, в моторі, що справно працює, на свічках утворюється сірий нагар, більше схожий на наліт сірого кольору, який покриває електроди невеликим і відносно рівномірним шаром.

Паралельно після викручування свічок з двигуна можна побачити чорний, червоний або білий нагар, а також схожі відкладення, близькі до зазначених кольорів за своїм відтінком. Виявлення таких відкладень є приводом для перевірки загального стану двигуна та його систем, тобто виникає необхідність проведення поглибленої діагностики ДВЗ.

Як правило, більшість проблем зазвичай пов'язані з налаштуваннями КВЗ (кут випередження запалення) та роботою самої системи запалення, якістю паливно-повітряної суміші, температурами в камері згоряння. Колір нагару на свічках дозволяє більш точно виявити наявні відхилення та локалізувати несправність.

 

На що вказує колір нагару на свічках запалювання

Фахівці стверджують, що зі свічок запалювання найкраще визначаються неполадки, які впливають на своєчасність та ефективність займання паливного заряду, а також на повноту згоряння палива у циліндрі.

Для перевірки необхідно встановити новий комплект свічок, після чого на них потрібно проїхати ще 100-250 кілометрів. Потім свічки викручуються, далі провадиться їх огляд. Додамо, що колір нагару на свічках при оцінці можна вважати достовірним лише в тому випадку, якщо двигун перед викручуванням свічок був прогрітий до робочих температур.

 

Чорний нагар на свічках запалювання: інжектор або карбюраторний двигун

Почнемо з того, що нагар чорного кольору зустрічається найчастіше. При цьому важливо враховувати той факт, що такий колір нагару ще не є точною вказівкою на конкретну проблему. Справа в тому, що чорний нагар утворюється з різних причин, може відрізнятися за зовнішнім виглядом та структурою. У процесі діагностики ці нюанси потребують додаткової уваги.

Наприклад, чорний нагар на свічках запалювання (карбюратор або інжекторний двигун) може помітно відрізнятися за відтінком. Якщо такі відкладення нагадують за кольором кавове зерно або темний колір ближче до коричневого, а також розподіл шару нагару рівномірно, тоді можна зробити висновок про те, що з моментом займання і згорянням суміші в циліндрі проблем немає. Іншими словами, двигун працює нормально.

Поява слідів моторної олії на різьбленні свічки і електроді говорить про те, що чорний нагар утворений в результаті попадання моторного масла в камеру згоряння. У цьому випадку слід додатково перевірити рівень масла, звернути увагу на його витрати від заміни до заміни. Досить часто при замаслюванні свічок відзначається явне підвищення витрат мастила, також із вихлопної труби після холодного пуску може йти синій дим.

У такому випадку двигун має несправність, пов'язана з поршневими кільцями, ще можуть бути зношені сальники клапанів або направляючі втулки. Для нормалізації роботи ДВЗ потребує ремонту, який передбачає заміну маслознімних ковпачків, направляючих втулок клапанів або ремонт ЦПГ (заміна маслознімних та компресійних поршневих кілець, а також інші роботи).

Зазначимо, що частою ситуацією, що призводить до потрапляння олії в циліндр, стає залягання поршневих кілець або зниження їхньої рухливості. У такій ситуації багато автовласників застосовують методи розкоксування поршневих кілець без розбирання силового агрегату.

Якщо з маслянистим нагаром все зрозуміло, то другий тип чорних відкладень на свічках може бути сухим, мати бархатисту структуру та візуально виглядати «пухнастим». Іншими словами, у такому нагарі слідів олії не видно. В цьому випадку причиною є робота двигуна на збагаченій паливно-повітряній суміші.

Якщо простіше, в циліндри подається дуже багато бензину або свічки не можуть повноцінно підпалити суміш. Характерною особливістю такого нагароутворення можна вважати те, що осідання відкладень відбувається на електроді свічки, тобто різьблення практично не забруднюється.

Сухий чорний нагар на свічках запалювання може бути ознакою таких несправностей:

Для точного визначення необхідно проміряти компресію двигуна. На моторах з карбюратором також потрібно перевірити рівень палива в камері поплавця, зробити налаштування карбюратора, переконатися в правильному підборі паливних і повітряних жиклерів. Інжекторний двигун потребує діагностики форсунок та регулятора тиску в паливній рейці. Якщо ЕБУ перепрошивався (виконувався чіп-тюнінг двигуна), то можливою причиною можуть бути неправильно внесені корективи в прошивку, паливні карти тощо.

Також до збагачення робочої суміші зазвичай призводить сильне зниження пропускної спроможності повітряного фільтра, тобто забруднений фільтр. В результаті двигун подається мала кількість повітря, в той час як бензин надходить в повному обсязі. В цьому випадку суміш збагачується, утворюється чорний нагар.

 

Нагар на свічках запалення червоного кольору

Червоний нагар утворюється на свічках у тому випадку, якщо паливо містить велику кількість металовмісних присадок. Ці присадки можуть спочатку бути присутніми у складі пального, також деякі автовласники самі заливають такі добавки в паливний бак для поліпшення якостей та властивостей базового палива.

Рудий нагар, відкладення, схожі за кольором на червону цеглу, жовтий нагар та інші відтінки, близькі до червоного, вказує на згоряння хімічних добавок у камері згоряння разом з паливом. У цьому випадку необхідно змінити АЗС або припинити використовувати сторонні присадки. У крайньому випадку, слід зменшити кількість добавок, якщо для водія повністю відмовитися від них неможливо.

Справа в тому, що якщо на свічках запалення помічений червоний нагар, тоді у складі палива у великій кількості міститься свинець чи марганець. Поступово на електроді накопичується шар таких відкладень, який починає проводити електричний струм. Внаслідок цього ефективність іскроутворення на електродах знижується, силовий агрегат починає працювати нестійко.

 

Нагар на свічках білого кольору

Білий нагар на свічках також може відрізнятися структурою, накопичуючись на електродах у вигляді характерних відкладень. Такий нагар буває матовим, а також може виявитися блискучим, глянцевим. У першому випадку матовий білий відтінок вказує на паливо низької якості, нагароутворення не відрізняється інтенсивністю. Для усунення причини буде достатньо замінити або почистити свічки, а також заправити хорошим бензином. Що стосується блискучого білого нагару, такі відкладення накопичуються у великих обсягах і вказують на серйозну проблему.

Білі глянсові відкладення на свічці говорять про перегрівання, тобто свічка запалювання не охолоджується належним чином. Це може відбуватися як в результаті неправильно підібраної свічки з урахуванням калільного числа, так і про перегрівання самого двигуна. Перегріватись можуть поршні, виникають локальні перегріви тощо. Результатом може стати прогар клапанів, оплавлення поршнів, поява тріщин.

Перегрів свічки запалювання зазвичай виникає з таких причин:

  1. Система охолодження двигуна не працює належним чином (недостатньо ОР, забитий радіатор охолодження, не працює вентилятор і т.д.).
  2. Двигун працює на збідненій суміші. Це може відбуватися як внаслідок поломок та збоїв системи живлення, так і внаслідок підсмоктування зайвого повітря на впуску.
  3. Система запалення працює некоректно, відбуваються перепустки запалення, порушено КВЗ.
  4. У двигун були вкручені свічки, невідповідні за розмірами та калільним числом для даного двигуна.

Зазначимо, що якщо у структурі білого нагару помітні металеві частинки, тоді експлуатацію ДВЗ потрібно негайно припинити та провести поглиблену діагностику на СТО. У разі інжекторних моторів, які оснащені ЕСУД, рекомендується на початковому етапі зробити комп'ютерну діагностику автомобіля.

 

Як почистити свічки запалення від нагару

Так як стабільна робота двигуна залежить від стану та працездатності свічок запалювання, дані елементи потребують догляду та передбачають своєчасну заміну. Як вже було сказано вище, у процесі експлуатації силового агрегату свічки покриваються нагаром, відкладення впливають на якість іскроутворення та погіршують роботу системи запалення.

З урахуванням того, що термін служби свічок обмежений з ряду природних причин і залежить від якості виробу, додаткове скупчення нагару призводить до передчасного виходу зазначених елементів з ладу, відбувається оплавлення електрода, проявляються інші дефекти. Це можна уникнути шляхом очищення свічки запалювання від нагару. Таке очищення дозволяє їздити на одному комплекті довше на 5-15 тис. км.

Для того, щоб очистити свічки запалювання своїми руками в домашніх умовах або в гаражі, можна скористатися кількома доступними способами механічного та хімічного очищення.

  1. Найпростішим методом очищення свічок є видалення нагару за допомогою щітки з металевою щетиною та дрібним наждачним папером. Перевагою можна вважати простоту та ефективність. Фактично, автовласник вручну щіткою видаляє основні забруднення, після чого додатково проводиться шліфування наждачним папером. Однак цей спосіб має свої недоліки. Насамперед, після такого чищення ізолятор свічки покривається подряпинами, після чого нагар відкладається ще швидше. Також зайві зусилля під час чищення можуть призводити до того, що відбувається порушення проміжку між електродами, підвищується ризик виходу електрода з ладу. З вказаної причини не рекомендується використовувати для чищення електродів металеві предмети (викрутка, шило, ніж тощо).
  2. Ще одним способом механічного очищення є видалення нагару за допомогою піскоструму. Це рішення активно використовується на станціях техобслуговування автомобілів. Нагар і відкладення знімаються за допомогою піску, що видувається, після чого проводиться додаткове продування стисненим повітрям з компресора. Подібна послуга має невисоку вартість та дозволяє добре очистити свічки з мінімальними пошкодженнями та подряпинами, а також економить час автовласника.
  3. У гаражних умовах можна затиснути свічку в патроні реверсної електродрилі, після чого на оборотах свічка опускається в ємність з піском, що просіює. Такий підхід дозволяє швидко очистити елементи від забруднень. У деяких випадках свічки запалювання також чистять ультразвуком. Принцип аналогічний очищенню інжектора в ультразвуковій ванні, поєднує вплив ультразвукових хвиль і активної хімії. При цьому слід враховувати, що специфіка забруднень на свічках не дозволяє максимально ефективно видалити нагар та відкладення вказаним способом.
  4. З урахуванням вищесказаного багато водіїв віддають перевагу хімічному очищенню методу фізичного видалення нагару та відкладень зі свічок. Для того, щоб почистити свічки самому добре підходить побутова хімія. Деякі також використовують оцет, нагрівають свічки в ортофосфорній кислоті або Кока-Колі, використовують силіти і т.д. Зазначимо, що найкраще зарекомендували себе доступні за ціною засоби для видалення іржі та вапняного нальоту. Такі склади використовують для чищення кухонних плит, кахлів, раковин тощо. Зупинимося на цьому рішенні. Для видалення забруднень необхідно підготувати ганчір'я, пензлик або зубну щітку, трохи води та зручну для роботи ємність (плоску миску, неглибоку каструлю).

Щоб почистити свічки запалювання миючим засобом, необхідно виконати такі дії:

Додамо, що важливою умовою перед встановленням назад у двигун є просушування свічок. Це можна зробити побутовим феном або розмістити свічки в духовці за мінімальної температури нагрівання на 10-20 хвилин і т.д. При цьому не рекомендується прожарювати свічки запалювання газу, сушити їх будівельним феном. Справа в тому, що значне нагрівання може призвести до виходу свічки з ладу, розтріскування ізолятора та інших дефектів.

До переваг такого способу очищення можна віднести простоту, відсутність механічних пошкоджень, а також ефективність очищення нагару за допомогою побутової хімії. Відкладення добре очищаються з усіх елементів свічки запалювання, вимиваються із важкодоступних ділянок. Виходить, таке очищення дозволяє зняти нагар не тільки з електрода, але й видалити відкладення з різьбової частини та ізолятора.

Достойною альтернативою можна вважати очищення свічок у розчині ацетату амонію. Для реалізації знадобиться вода, водний розчин ацетату амонію 20%, бензин або рідина для очищення карбюратора, щітка з жорсткою щетиною. Також слід враховувати, що у розчині свічки потрібно буде нагрівати, тобто потрібна газова або електроплита.

Сама очистка передбачає такі дії:

Зверніть увагу, не можна нагрівати такий розчин і працювати з ацетатом амонію в закритих приміщеннях, що не провітрюються, оскільки пари при вдиханні можуть завдати шкоди організму. Перед початком очищення необхідно окремо подбати про вентиляцію (відкрити вікна, увімкнути витяжку тощо).

 

Підведемо підсумки

Як видно, періодична перевірка свічок запалювання дозволяє своєчасно виявити можливі проблеми з паливом, системою запалення та живлення ДВЗ, а також визначити недостатнє охолодження свічок та двигуна. Що стосується обслуговування, регулярне очищення даних елементів продовжує ресурс свічок та забезпечує стабільність роботи силового агрегату, повноту згоряння суміші тощо.

Насамкінець хотілося б відзначити, що очищення оцтовокислим амонієм у ряді випадків складніша процедура порівняно зі звичайним використанням активної побутової хімії, при цьому за якістю видалення нагару даний спосіб не має явної переваги.

Справа в тому, що після очищення в розчині амонію, так і після видалення нагару зі свічок за допомогою засобів для видалення іржі і вапняного нальоту, кінцеві результати будуть приблизно однаковими. З цієї причини багато хто віддає перевагу побутовій хімії, оскільки відсутня необхідність використання плити для нагрівання розчину, а також немає необхідності додатково організовувати вентиляцію приміщення.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!