FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Опозитний дизельний двигун

02.05.2023

Реклама наших партнерів

Сьогодні на автомобілі встановлюється багато типів різних ДВЗ, які відрізняються один від одного за типом палива, що використовується, і способом його займання (бензин, дизель), а також по компоновці (рядний, V-подібний, опозитний і т.д.).

Якщо відволіктися від найпоширеніших рядних «четвірок» і «шісток» з поздовжнім і поперечним розташуванням, тоді на окрему увагу заслуговують опозитні мотори.

Як правило, більшість водіїв мають досить поверхове уявлення про такий тип ДВЗ. Більшість знань зводиться до загальновідомої інформації, тобто, що в опозитних агрегатах поршні лежать у горизонтальній площині (друг навпроти одного), а сам мотор став масовим завдяки японському бренду Subaru.

У цій статті ми маємо намір детальніше поговорити про те, яка конструкція опозитного двигуна, в чому полягають сильні та слабкі сторони подібної силової установки, а також які особливості має дизельний опозитний двигун.

 

Опозитний двигун внутрішнього згоряння: загальна інформація

Отже, відразу зазначимо, що опозитники бувають як бензиновими, так і дизельними. Додамо, що донедавна такі мотори були виключно бензиновими, тобто дизельний опозитний двигун з'явився відносно недавно.

Саме поняття "опозитний двигун" фактично є визначенням схеми компонування. У такому двигуні поршні розташовані під кутом 180 градусів (кут розвалу). Примітно ще й те, що під час роботи двигуна сусідні поршні займають однакове положення, перебуваючи у ВМТ або НМТ (верхня та нижня мертва точка).

При цьому важливо розуміти, що опозитний двигун відрізняється від V-подібного двигуна, який також може мати аналогічний кут розвалу циліндрів. Візуально такі ДВЗ будуть схожі, однак у V-подібному двигуні сусідні поршні та шатуни розташовані на одній шийці шатунної. Це означає, що, якщо один поршень перебуває у ВМТ, інший опускається у НМТ.

Опозитний двигун Субару також має назву "боксер" (boxer) завдяки унікальному руху поршнів. Ці ДВЗ отримують парне число циліндрів, а найпоширенішими є варіанти з 4 та 6 циліндрами.

Що стосується конструктивних особливостей, у такому силовому агрегаті кожен поршень з шатуном кріпиться до окремої шатунної шийки колінвала. Ще зазначені мотори складніші за рядні, тому що мають дві головки блоку циліндрів, причому кожна передбачає свою окрему прокладку і колектори.

Також опозитник має більшу кількість розподільних валів та складну схему реалізації їх приводу. З урахуванням таких особливостей опозитні ДВЗ масово випускаються лише кількома виробниками, серед яких далі за всіх просунулися в цьому напрямку інженери Subaru.

 

Опозитний дизель

У 2008 році відзначено появу дизельного опозитного двигуна, який серійно був встановлений на моделі Subaru. Більше того, японці тоді взагалі представили перший у світі дизельний опозитник, оскільки такий двигун раніше не випускав жоден автовиробник.

Дизельний опозитний двигун із чотирма циліндрами отримав робочий об'єм 2.0 літра, потужність склала 150 к.с., а показник крутного моменту був зафіксований на вражаючій відмітці 350 Нм. Як відомо, саме моментна характеристика, а не потужність, відіграє першорядну роль.

Також двигун оснастили системою паливного упорскування Common Rail і встановили турбонаддув. В якості турбокомпресора була використана турбіна зі змінною геометрією, що дозволило мотору практично повністю позбавитися ефекту турбоями і забезпечити впевнену тягу в широкому діапазоні оборотів.

Зазначений опозитний дизель було заплановано ставити під капоти Subaru Legacy та Outback, а також випустити на ринок легендарний Subaru Forester у дизельній версії.

 

Сильні та слабкі сторони опозитного двигуна

Якщо говорити про те, які переваги опозитного двигуна здатні привернути увагу автолюбителів на тлі інших розробок, тоді варто відзначити низький центр тяжіння та практично повну відсутність вібрацій під час роботи такого ДВЗ на різних режимах.

Що стосується дизельної версії, яка паралельно з цим обіцяє ще й значну економію палива, тоді мінімум вібрацій дозволяє розраховувати на суттєве підвищення комфорту у процесі експлуатації дизельного автомобіля. Ні для кого не секрет, що навіть сучасні дизелі типу TDI тощо зазвичай більш галасливі та вібронавантажені в порівнянні з бензиновими аналогами.

Також варто відзначити пасивну безпеку, тому що опозитний мотор краще «відходить» вниз під час лобового удару, тим самим дозволяючи уникнути значної деформації капсули водія. Також зміщення центру тяжіння вниз при використанні ДВЗ даного типу забезпечує покращену керованість і робить автомобіль стійкішим.

Ще в пристрої цього типу моторів колінчастий вал встановлюється на менше корінних підшипників ковзання, в результаті знижується загальна вага агрегату. Виходить, опозитний двигун працює плавно, без вібрацій, знаходиться на одній осі з КПП і завдяки цьому віддає більше потужності, машина з таким двигуном краще керується, підвищено пасивну безпеку.

Якщо ж торкатися недоліків опозитного двигуна, тоді на перший план виходить складність його обслуговування та дорожнеча ремонту, особливо на території СНД. Справа в тому, що для проведення низки маніпуляцій силовий агрегат потрібно просто знімати. Ще такі двигуни вимагають багато місця завширшки в підкапотному просторі. Це ускладнює доступ до елементів самого двигуна та навісного обладнання.

Також деякі фахівці виділяють, що незважаючи на досить великий ресурс опозитного двигуна, знаходження та робота поршнів у горизонтальному положенні призводить до того, що стінки циліндрів зношуються нерівномірно. В результаті підвищується витрата моторного масла.

 

Що в результаті

Як видно, на сьогоднішній день переважна більшість опозитних моторів є бензиновими версіями, які оснащуються розподіленим упорскуванням, можуть бути як атмосферними, так і з турбонаддувом. При цьому компанія Субару також представила дизельну версію з Common Rail.

Також всі пізні версії опозитників є високотехнологічними форсованими агрегатами, які дозволяють отримати максимум потужності за значної економії пального. Мотори останніх поколінь мають високий рівень стиснення завдяки збільшенню ходу поршня одночасно зі зменшенням об'єму камери згоряння.

Ще багато деталей в опозитному моторі ковані, що дозволяє зробити їх легкими та одночасно міцними. Активне використання систем зміни фаз газорозподілу забезпечує еластичність різних режимах роботи ДВЗ.

Насамкінець зазначимо, що Subaru має величезний досвід і цілу низку власних унікальних напрацювань у галузі виробництва опозитних двигунів. Це означає, що створення дизельного оппозитника з використанням усіх передових технологій дозволило автоаматорам придбати автомобіль, який оснащений надійним, сучасним, економічним та водночас потужним дизельним ДВЗ.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!