FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Передавальне число коробки: що потрібно знати

02.06.2022

Реклама наших партнерів

В автомобілі коробка перемикання передач - агрегат, який дозволяє змінювати момент, що крутить, що розвивається двигуном внутрішнього згоряння, перед передачею такого моменту на провідні колеса транспортного засобу. Як відомо, більшість коробок є ступінчастими, а в основі КПП лежить зубчаста передача.

Якщо просто, ступені фактично є парами шестерень, які мають різне передавальне число (передавальне відношення). У цій статті ми розглянемо, що таке передавальне число коробки, на що вказує і впливає дана характеристика.

 

Що таке передавальне число коробки передач

Передавальне число є основною характеристикою зубчастої передачі. Така передача передає момент, що крутить, від двигуна (у випадку з автомобілем на провідні колеса). Також зубчаста передача дозволяє як зменшити, так і збільшити момент, що крутить, що надходить від двигуна. Зміна стає можливою завдяки збільшенню чи зменшенню кількості зубців на шестернях.

Отже, передавальне число (АКПП, МКПП) є відношенням числа зубів веденої шестерні до зубів провідної шестерні в пристрої коробки передач, редуктора і т.д. Якщо просто, наприклад, провідна шестерня має 30 зубів, а ведена 60. У цьому випадку передавальне число такої зубчастої пари складатиме 2, тобто 60:30.

Як правило, в автомобілі момент від двигуна, що надходить на КПП, збільшується на знижених передачах (1,2, 3). Також на позашляховиках момент може додатково змінюватися за допомогою роздавальної коробки, яка відповідає за знижувальну передачу.

На підвищених передачах (4, 5, 6) відбувається зменшення передавального числа, що підвищує максимальну швидкість автомобіля. У цьому розгін на таких передачах менш інтенсивний, ніж на знижених.

Ще додамо, що на динаміку розгону також впливає і передавальне число головної пари редуктора. Чим більшим виявляється зазначене число, тим краще динаміка автомобіля, причому на всіх передачах. При цьому максимальна швидкість нижча. Наприклад, візьмемо моделі ВАЗ. Якщо поставити на машину головну пару, яка має число 4.1 або 4.3 замість 3.9, авто буде динамічнішим, проте показник максимальної швидкості також буде зменшено.

З урахуванням вищесказаного стає зрозуміло, що на різних автомобільних передавальних числах трансмісії підбирають з урахуванням потужності двигуна, крутного моменту, який видає агрегат, цільового призначення самого ТЗ і т.д. Інакше кажучи, поліпшення динамічних параметрів автомобіля залежить від цього, наскільки успішно реалізований підбір передавальних чисел в коробці передач.

До речі, найчастіше в 5-ступінчастих КПП п'ята «підвищена» передача не є передачею для досягнення максимальної швидкості, як багато хто помилково вважає. Стандартно така передача дозволяє отримати максимальну економію пального, а також значно знизити шум і навантаження на силовий агрегат при їзді з високою швидкістю або швидкістю, що близька до максимальної для даного ТЗ.

 

Зміна передавального відношення КПП: тюнінг коробки передач

Як відомо, найкращі динамічні показники досягаються в діапазоні оборотів максимального крутного моменту, а не потужності. Фактично, при нижньому і верхньому значенні частоти обертання колінчастого валу крутний момент двигуна менше максимального.

Виходить, що більше обертів відрізнятимуться від обертів максимального моменту, що крутить, тим повільніше розганяється автомобіль. У стандартних КПП передатне відношення кожного ступеня підібрано так, щоб водію було комфортно розганяти машину на низьких передачах, після чого на підвищених можна підтримувати набрану швидкість одночасно з економією палива.

Якщо відкинути економічність, тоді шляхом низки доробок коробки можна поліпшити динаміку. Насамперед, звужується діапазон частот, які мотор розвиває при їзді на одній передачі. Фактично, передачі робляться більш короткими, і навіть зближуються передавальні відносини передач, розташовані поруч (зближений ряд КПП).

На практиці, мотор у цьому випадку швидко виходить на максимальні обороти на нижчій передачі, проте після перемикання на щабель вище обороти не падають, наприклад, 3500 об/хв. на 1800, а залишаються на позначці близько 2500. Фактично, після перемикання «вгору» оберти все одно залишаються в діапазоні максимального крутного моменту.

Для вирішення такого завдання можна використовувати колеса з меншим радіусом, а також потрібно встановити іншу головну пару редуктора зі зміненим передатним числом (наприклад, 3.9 або 4.1 замість 3.7). Почнемо з використання «стікових» деталей.

Як правило, якщо модель автомобіля випускається з різними двигунами (наприклад, мотори 1.2, 1.4 і 1.6 літра), тоді головну пару для КПП у парі з 1.6 літровим двигуном використовують від тієї версії, мотор якої менш потужний (у даному випадку двигун 1.2 або 1.4 ).

В результаті після установки головної пари 3.9 або 4.1 передавальне число на 5-й передачі буде майже таким самим, як і на 4-й при головній парі 3.7. Також додатково зменшить загальне передавальне число трансмісії використання шин меншого радіусу. В результаті динаміка автомобіля стане кращою, проте буде втрачено економічність 5-ї передачі.

На високих швидкостях двигун на 5-й розкручуватиметься до максимальних обертів, що може завдавати дискомфорту водію та пасажирам. З цієї причини ряд передавальних чисел КПП потрібно підбирати з урахуванням конкретних завдань та цілей, враховуючи потужність двигуна, вагу автомобіля, а також переваги водія.

Якщо робити більш серйозні доробки, можна зібрати коробку передач зі зміненим набором шестерень. Звичайно, це дорого, проте вдається зблизити ряди на всіх передачах, а не тільки 4 і 5.

До речі, підбором передавальних чисел трансмісії можна або покращити розгінну динаміку, або підвищити економічність. При цьому на практиці в другому випадку зміни в пристрій КПП вносяться досить рідко, так як штатно передавальне відношення часто підібрано досить вдало.

Також додамо, що стандартну 5-ступінчасту коробку іноді переробляють в 6-ступінчасту (особливо в парі з тюнінгованим форсованим двигуном). Фактично в КПП інтегрується комплект шостої передачі. Важливо розуміти, що, крім високої вартості такої доробки, знижується загальна надійність такої коробки.

 

Що в результаті

Як видно, передавальне число коробки передач серйозно впливає на динамічні показники та характеристики автомобіля. В рамках проектування КПП інженери окремо враховують потужність двигуна, цільове призначення автомобіля і т.д., після чого підбираються передавальні числа для низки передач.

Головне завдання – забезпечити як прийнятну динаміку розгону, так і досягти необхідних показників паливної економічності. В результаті така трансмісія повністю підходить для штатної експлуатації автомобіля. Якщо ж власник прагне покращити динамічні показники, тоді крім двигуна необхідно реалізувати тюнінг коробки передач.

Також досить внести зміни тільки в трансмісію, що вже саме по собі дає помітні поліпшення. В рамках тюнінгу трансмісії необхідно враховувати доцільність тих чи інших доробок, а також враховувати, в яких режимах експлуатуватиметься конкретний автомобіль.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!