FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

Після запуску двигуна чорний або сизий дим

28.06.2023

Реклама наших партнерів

Колір вихлопних газів під час запуску двигуна та в процесі його подальшої роботи є своєрідним індикатором стану силового агрегату та систем. Різні проблеми можуть призводити до того, що двигун димить білим, чорним, синім або сизим вихлопом. Як правило, на справному двигуні водії короткочасно спостерігають лише білий дим при запуску дизельного двигуна або бензинового ДВЗ.

Зазначимо, що це явище в ряді випадків не є несправністю, особливо коли зазначене димоутворення після прогріву ДВЗ стає менш інтенсивним або повністю зникає. Якщо при запуску двигуна йде синій дим або водій помічає чорний дим при запуску холодного двигуна, тоді це є приводом для перевірки силового агрегату.

У цій статті ми поговоримо про те, чому може з'являтися чорний дим при запуску двигуна в мороз, на що вказує сизий дим при запуску холодного двигуна, а також чому при запуску двигуна йде білий дим.

 

Дим із вихлопної труби при запуску двигуна: білий, чорний, синій колір вихлопних газів

Як вже було сказано, при запуску двигуна дим із вихлопної системи може бути різного кольору, при цьому не завжди димлення стає приводом для занепокоєння. Почнемо із білого кольору вихлопу.

Справа в тому, що після стоянки у випускній системі накопичується конденсат. Після запуску конденсат починає випаровуватися, також на кількість диму та його щільність впливає зовнішня температура та вологість повітря (чим холодніше та вологіше, тим густіше і довше зберігатиметься білий дим). У морози таке димлення може бути постійним, тобто установка димить білим незалежно від ступеня прогріву ДВЗ.

Підвищеної уваги вимагає ситуація, коли на вулиці тепло, при цьому після запуску двигуна з вихлопної труби йде густа хмара білого диму. У цьому випадку висока ймовірність попадання робочої рідини (тосолу або антифризу) із системи охолодження прямо в циліндри.

Ця несправність з'являється в результаті перегріву двигуна, пробою або прогару прокладки головки блоку циліндрів, утворення тріщин БЦ і ГБЦ в тих місцях, де проходять канали сорочки охолодження ДВЗ.

У такій ситуації знадобиться знімати голівку, за необхідності шліфувати привалочну площину, змінювати прокладку ГБЦ, перевіряти голівку на герметичність, ремонтувати тріщини тощо.

Результатом стає розрідження та помутніння моторного масла, поява характерної коричневої емульсії. Додамо, що при інтенсивному скупченні ОР у просторі над поршнем може статися гідроудар двигуна. З вказаних причин сильне димлення білим димом є тривожним симптомом і потребує негайного усунення. Інакше кажучи, експлуатацію ДВЗ краще припинити до усунення проблеми.

 

Чорний дим під час запуску двигуна

Чорний колір вихлопних газів часто виникає в тому випадку, коли є проблеми із системою живлення та якістю паливно-повітряної суміші.

Такий дим утворюється в результаті того, що відбувається сильне збагачення робочої суміші палива і повітря стосовно конкретного режиму роботи ДВЗ.

Під збагаченням слід розуміти велику кількість пального по відношенню до кількості повітря. У цьому випадку можуть з'являтися такі додаткові ознаки:

За відтінком дим може змінюватися у різних випадках від сірого до густого чорного. Почорніння виникає від надлишків сажі, що утворюється внаслідок неповноцінного згоряння паливного заряду.

Димити чорним двигун може як «на холодну», так і після прогріву, під час перегазовок і т.п. Якщо постійний чорний вихлоп відмічений на дизельному двигуні, тоді ще однією причиною може стати вихід із ладу або інші несправності фільтра сажі.

Це може статися через сильне забруднення, зношування або виникнення інших дефектів інжекторів. На бензинових моторах слід також перевірити паливну рампу та регулятор тиску.

Небезпека цієї ситуації в тому, що при сильному переливі палива збільшується не тільки витрата, заливає свічки та виникають інші проблеми, але й відбувається змивання пальним масляної плівки зі стінок циліндрів. В результаті під час запуску зростає загальне зношування ЦПГ. Якщо в циліндр потрапляє багато палива, яке не згорає, тоді пальне також може надміру стікати в картер ДВЗ.

Для перевірки достатньо витягти масляний щуп і понюхати моторне масло, оцінити його стан. Сильне розрідження та виразний запах пального вкажуть на значний перелив. У подібній ситуації двигун потребує поглибленої діагностики, може знадобитися чищення, налаштування або навіть заміна паливних форсунок.

 

Сизий дим після запуску двигуна

Синій колір вихлопних газів або сизий відтінок є ознакою того, що в камеру згоряння активно потрапляє моторне масло. Такий дим голубуватий, масляний та густий. Потрапляння олії легко встановити простим способом.

Достатньо завести мотор і притулити до вихлопної труби чистий аркуш паперу. Наявність жирних плям, які не висихають, вкаже на частинки мастила у випускній системі. Додатковою ознакою можна вважати підвищену витрату олії, яка помітно перевищує допустимий показник для даного типу ДВЗ. Олія потрапляє в камеру згоряння з наступних причин:

  1. Значне зношування елементів ЦПГ.
  2. Несправності газорозподільного механізму.

У першому випадку йдеться про знос поршневих кілець, появу дефектів самого поршня або стінок циліндрів (задираки, еліпсність і т.д.). У другому випадку масло протікає через те, що відсутнє належне ущільнення в області стрижня клапана і направляючої втулки клапана.

На початковому етапі для ремонту може бути достатньо заміни сальників клапанів (масознімних ковпачків). Стан ЦПГ допомагає визначити вимірювання компресії в двигуні.

Якщо зниження компресії по циліндрах незначне, двигун може мати сизий або синій вихлоп тільки після запуску і до моменту прогріву. Справа в тому, що після прогріву зазори між деталями зменшуються, масло припиняє потрапляти в камеру згоряння.

У випадку сильно збільшених зазорів розріджене від нагрівання масло все одно потраплятиме в робочу камеру. Якщо автомобіль оснащений турбокомпресором, тоді сизий дим після запуску мотора або в його роботі може виявитися наслідком несправностей даного елемента.

У разі зносу підшипників турбіни, а також ущільнювачів ротора, масло через турбонагнітач проникатиме в систему випуску і там горітиме. В результаті з вихлопної труби йде синюватий дим із частинками мастила.

 

Дим з-під капота під час запуску двигуна

Зазначене явище найчастіше можна зустріти в тому випадку, якщо в якомусь місці (сальники, прокладки) є витік олії. Мастильний матеріал потрапляє на випускний колектор і починає вигоряти в міру прогріву ДВЗ, а водій бачить дим із моторного відсіку.

Також не слід виключати можливість попадання сторонніх предметів на нагріті елементи ДВЗ або випускну систему. Аналогічний ефект може викликати і витік палива, який виникає через втрату герметичності певних елементів системи палива та паливного впорскування.

В обох випадках проблему потрібно негайно вирішувати, оскільки значно підвищується ризик займання та пожежі у підкапотному просторі. Паралельно негерметичність у вихлопній системі або проблеми з турбонаддувом також можуть стати причиною того, що з-під капота з'явився дим при запуску мотора або димить постійно під час його роботи.

Наприклад, викривлення фланця приймальної труби або прогар прокладки стане причиною появи диму в моторному відсіку. Ще слід приділити увагу тому, чи стоїть на автомобілі рідинний передпусковий підігрівач салону та двигуна.

Поява диму з-під капота в цьому випадку більше властиво дизельним агрегатам, так як передпусковий підігрів більш затребуваний на даному типі двигунів. Якщо просто, підігрівач на конкретному авто може бути автономною камерою спалювання палива (Webasto і т.п.).

Так як пристрій усередині спалює паливо, для горіння порції палива необхідна подача повітря, а також повинна бути реалізована система для відведення газів після згоряння. При некваліфікованій самостійній установці або інших причин система відведення газів з підігрівача може бути виведена так, що патрубок для відведення вихлопу йде в підкапотний простір.

У нормі передпускові рідинні підігрівачі практично не димлять, а продукти горіння виводяться в області переднього крила (за колесом). При цьому певні несправності можуть призводити до того, що з-під капота з'являється дим. У цьому випадку встановлену систему слід перевіряти окремо.

 

Поради та рекомендації

Як видно, для усунення причини чорного, білого або синього кольору вихлопу в одних випадках може бути достатньо заміни фільтрів та прочищення інжектора. У той же час для інших моторів єдиним виходом буде заміна зношених елементів ЦПГ, ГРМ або навіть капітальний ремонт двигуна.

Якщо двигун почав несподівано димити чорним вихлопом при запуску без явних причин, тоді на початку рекомендується змінити паливо. Заправка неякісним пальним або паливом з високим вмістом присадок і домішок часто призводить до труднощів займання суміші та зміни кольору газів, що відпрацювали.

Не слід забувати і про те, що від фаз газорозподілу, якості регулювання клапанів та нормально виставленого запалення безпосередньо залежить стабільність роботи агрегату та повноцінність згоряння паливно-повітряної суміші. Ремінь ГРМ (за наявності) має бути виставлений строго за мітками, тепловий зазор клапанів необхідно ретельно регулювати.

Зазначимо, що в процесі проведення первинної діагностики можна оцінити стан ДВЗ зі свічок запалювання, кольору нагару на електродах та різьбовій частині. Наприклад, мокрі свічки або чорний маслянистий нагар додатково вкажуть на причину та ступінь серйозності проблеми. Насамкінець додамо, що для швидкого пошуку несправності інжекторного бензинового або дизельного мотора рекомендується відразу провести повну комп'ютерну діагностику двигуна.

З урахуванням невисокої вартості цієї операції на СТО можна виявити неполадки та збої у роботі окремих датчиків ЕСУД. Також можна перевірити ДВЗ на помилки самому за допомогою діагностичного адаптера в OBD роз'єм.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!