FB Pixel
Корзина Addinol Кошик
UA RU Спробуй українською!

При перегазуванні хлопки в глушнику: карбюратор, інжектор, дизель

19.07.2023

Реклама наших партнерів

Поява характерних гучних прострілів у вихлопній системі є ознакою певної несправності, яка потребує негайного усунення. Ігнорування цієї проблеми може призвести до серйозних наслідків для елементів випускної системи, прогару або розриву глушника/резонатора, проблем з каталізатором і самим двигуном.

Зазвичай провали та хлопки в глушнику виникають спонтанно або лише за певних умов, під час роботи на холостих оборотах, на перехідних режимах, при різких прискореннях і т.д.

Паралельно з цим водій може помітити не лише короткочасну відсутність реакції на натискання педалі газу та подальші хлопки у вихлопній трубі, а й загальне зниження потужності двигуна, погіршення динаміки розгону, підвищення витрат палива. Також неполадка цього роду супроводжується труднощами запуску ДВЗ, після чого хлопки в глушнику на холостих виявляються після початку роботи мотора на холостому ходу.

У цій статті ми розглянемо, чому виникають хлопки в глушнику при натисканні на газ, звідки беруться постріли та хлопки в глушник на холодну та в інших режимах роботи силового агрегату з карбюраторною та інжекторною системою живлення.

 

Причини хлопків у глушнику

Головною причиною того, що стріляє в глушник, є влучення частини палива з циліндрів двигуна у випускну систему. Далі пальне починає випаровуватися, після чого в умовах підвищеної температури та замкнутого простору відбувається вибух.

Простріли в глушник можуть з'являтися як на бензиновому, так і рідко на дизельному двигуні, також на моторах з ГБО. У глушник стріляє карбюраторний двигун, аналогічні хлопки з'являються на моторах з інжектором. Іншими словами, проблема загальна для різних типів ДВЗ і є досить поширеною.

Збагачена паливно-повітряна суміш

Почнемо з того, що найчастіше до прострілів у вихлопній системі приводять проблеми зі сумішоутворенням та явне перезбагачення паливно-повітряної суміші. Трохи теорії з прикладу бензинового ДВЗ. Як відомо, для стабільної роботи в будь-яких режимах двигуну потрібна робоча суміш із пального та повітря. Така суміш повинна складатися з певної кількості повітря по відношенню до частини палива.

Вважають, що на 1 кг бензину має припадати 15 кг повітря. Це є нормальна стехіометрична суміш, у якої реалізовано співвідношення 1:14.7. На такій суміші двигун видає достатньо потужності, при цьому досягається гарна економія палива.

Якщо зменшити кількість повітря до позначки 13 кг, тоді суміш збагачується бензином, мотор видає ще більшу потужність. У цьому показник економічності знижується. Далі зменшення кількості повітря призводить до того, що спочатку суміш стає багатою, а потім і перезбагаченою. Нарешті здатність суміші до займання знижується, при співвідношенні 1:5 така суміш не запалюється.

Відповідно, збільшення кількості повітря у складі суміші порівняно з нормою призводить до її збіднення. На збідненій суміші економиться паливо, але втрачається потужність. Якщо співвідношення кількості бензину та повітря 1:21, тоді суміш втрачає здатність до займання. До речі, збіднення не дозволяє досягти економії на всіх режимах роботи ДВЗ, оскільки водій у навантажених режимах сильніше тисне на газ для отримання потрібної віддачі від двигуна.

Отже, повернемося до хлопків. Якщо співвідношення повітря та бензину у складі суміші буде зміщено таким чином, що виявиться більше палива, при цьому кількість повітря не буде збільшено, тоді повітря просто не вистачить для повноцінного згоряння всього паливного заряду. Якщо інакше, бензин, що недогорів у камері згоряння на такті випуску через випускні клапани потрапляє у випускний колектор. Далі паливо проходить через каталітичний нейтралізатор (за наявності), проникає в глушник і в якийсь момент спалахує від високої температури. Внаслідок цього у випускній системі відбувається вибух.

Зазначимо, що особливо часто постріли в глушнику з цієї причини можна почути на карбюраторних автомобілях, оскільки проблеми зі сумішоутворення більш властиві даній системі живлення. Виходить, якщо з'явилися хлопки в глушнику при скиданні газу або в інших випадках, карбюратор слід перевірити в першу чергу.

Додамо, що інжектор також позбавлений аналогічних проблем. Приводом для огляду системи дозування є простріли на холостих, під час перегазовок тощо. Важливо розуміти, що такі симптоми вказують на необхідність перевірки як карбюратора, так і інжектора.

У такій ситуації водій може зробити первинну діагностику. Якість суміші перевіряється шляхом додаткової подачі повітря у впускний колектор. Якщо хлопці припинилися, тоді висока ймовірність сильного забруднення повітряного фільтра, потрапляння сторонніх предметів у повітропровід тощо. У цьому випадку повітряний фільтр потрібно замінити, очистити повітропровід.

Якщо заміна фільтра не дала результатів, тоді двигуну з інжектором знадобиться поглиблена діагностика. У випадку з карбюраторним ДВЗ можна на місці перевірити рівень палива в камері поплавця карбюратора. Хоча рівень для різних видів карбюраторів може відрізнятися, зазвичай поплавець після зняття та перевертання кришки карбюратора в нормі займає паралельне положення щодо плоскості кришки. Якщо рівень виявиться вищим, тоді поплавець потрібно перевіряти, а також виставляти рівень бензину в камері поплавця карбюратора за потреби.

Ще потрібно врахувати, що якщо нещодавно проводилася заміна жиклерів, тоді не слід виключати ймовірність того, що проблемним виявився паливний чи воздушний жиклер. Іншими словами, в карбюраторі відбувається перезбагачення суміші, що переливає паливний жиклер або повітряний підібраний неправильно (жиклер не може подати необхідну кількість повітря по відношенню до кількості палива, що подається). Результатом стають простріли та хлопки на певних оборотах під навантаженням, на перехідних режимах, при рушанні з місця, при різкому прискоренні тощо. Також у глушник може стріляти при гальмуванні двигуном.

 

Проблема із запаленням

Збої в роботі системи запалення можуть призводити до того, що в глушнику стріляє паливо, яке не згоріло в циліндрах. Хлопки в глушник при скиданні газу інжектор або карбюратор створює не через несправності в системі живлення, а в результаті порушеного КВЗ (кут випередження запалення). Якщо стріляє дизель, хлопки в глушник можуть бути викликані збитим кутом випередження паливного упорскування.

Поява пострілів у вихлопній системі говорить про те, що запалення надто пізнє. Справа в тому, що іскра на свічках запалювання створюється пізно, внаслідок чого спалах паливного заряду починається тоді, коли вже частково відкритий випускний клапан. Іншими словами, іскра має бути в кінці такту стиснення, але іскроутворення не відбувається. Далі поршень проходить ВМТ і починає опускатися донизу, тобто починається його робочий хід. Потім іскра утворюється і заряд спалахує.

При цьому певна частина пального через відкритий клапан потрапляє у випускний колектор, внаслідок чого догоряння відбувається у випуску і створюється хлопок. Слід додати, що таке явище згодом може призвести не тільки до руйнування елементів випускної системи, але й до прогару випускного клапана.

Ще постріли в системі випуску, а також при перегазуванні хлопки в глушнику можуть виявлятися навіть при нормально виставленому та настроєному запалюванні. Причиною може бути слабка іскра на самій свічці запалювання. В цьому випадку потрібно перевіряти високовольтні дроти, трамблер, котушку і т.д.

Паралельно варто звернути увагу і на самі свічки. Зазначені елементи повинні бути сухими, не допускається замаслювання, порушення зазору в області електродів, дефекти корпусу та інших складових свічки. Колір повинен відповідати нормі, не повинно бути великого скупчення нагару.

Якщо свічки змінювалися, тоді слід переконатися, що їхня калільна кількість підходить для даного двигуна. Свічки з невідповідним гартальним числом (занадто «холодні» або «гарячі») та фізичними розмірами часто є причиною проблем із запалюванням та низки інших несправностей.

 

Порушення фаз газорозподілу

Відкриття та закриття впускних та випускних клапанів для нормальної роботи двигуна має чітко відповідати тактам впуску, стиснення, робочого ходу та випуску. Якщо відбувається збій, тоді може виникнути ситуація, коли випускний клапан буде відкриватися раніше моменту повного згоряння палива в циліндрі. У цьому випадку проблема схожа з пізнім запаленням, тому що частина пального через випускний клапан потрапляє в глушник і там догоряє, викликаючи хлопки та постріли.

Такі збої досить часто виникають на машинах із ременем ГРМ. Зміщення ременя на один або два зуби, його розтягування та інші проблеми з приводом газорозподільного механізму стають причиною хлопків у випуску. Для перевірки фаз необхідно переконатися, що ремінь ГРМ виставлений за мітками. Також додамо, що якщо постріли у глушнику з'являються лише на гарячу, тоді ГРМ слід перевіряти насамперед.

 

Тепловий зазор та регулювання клапанів

Порушений тепловий зазор клапанів цілком може стати причиною хлопків в глушнику на моторах без гідрокомпенсаторів. Якщо водій зауважує, що під навантаженням простріли з'являються на різних оборотах ДВЗ, тоді потрібно перевірити регулювання теплового зазору клапанів у ГБЦ. У цьому випадку хлопки зазвичай проявляються після прогріву двигуна та його виходу на робочі температури.

Як відомо, штовхачі та кулачки розподільного валу контактують зі стрижнем клапана. У цій галузі має бути виставлений правильний тепловий зазор. Такий зазор враховує нагрівання металевих елементів та збільшення їх фізичних розмірів, що призводить до зменшення зазорів. Правильне регулювання передбачає мінімальну відстань між тарілкою клапана та сідлом. Якщо теплового зазору не буде, тоді клапан не здатний повністю закритися.

Виходить, порушується герметичність камери згоряння. Це призводить до того, що на такті стиснення через нещільно закритий клапан виходитиме частина паливного заряду, який потім потрапляє у випускний колектор і там відбувається його запалення. Для вирішення завдання клапана потрібно відрегулювати, після чого хлопки та постріли в глушнику на різних режимах роботи ДВЗ повинні припинитися.

 

Інші причини пострілів у глушник

Додамо, що крім основних причин, описаних вище, хлопки в режимі холостого ходу можуть вказувати на те, що порушена герметичність у впускному колекторі. Ще не слід виключати забруднень системи холостого ходу та інших збоїв, що усуваються чищенням та регулюванням.

На інжекторних двигунах, а також дизельних моторах з ЕСУД вихід з ладу електронних датчиків або порушення їх контактів може призводити до пострілів у вихлопній системі.

Справа в тому, що подача неправильних або недостовірних сигналів на ЕБУ змушує блок управління розраховувати подачу на основі неправильних показань від датчиків. В результаті суміш стає надто збідненою або перезбагаченою, що не відповідає реальним умовам. Досить часто при таких збоях на панелі приладів спалахує «check». Це свідчить про необхідність проведення комп'ютерної діагностики двигуна.

Ще зазначимо, що на своєчасне запалення суміші та повноцінне згоряння також впливає показник компресії у двигуні та загальний ступінь забрудненості ДВЗ. При низькій компресії можуть спостерігатися пропуски займання, внаслідок чого паливо, що не згоріло, потрапляє у випуск.

Також скупчення нагару в камері згоряння часто призводить до появи калільного запалювання, коли суміш загоряється довільно від частинок нагару, що тліють. Паралельно з цим скупчення відкладень на клапанах і області прилягання клапана до сідла здатне призвести до його неповного закриття. В результаті відбувається попадання пального у випуск через щілину між тарілкою клапана та його сідлом.

 

Що в результаті

Як видно, хлопки у випускній системі безпосередньо вказують на необхідність перевірки системи живлення, системи електронного управління, системи запалення та механізму газорозподілу. Також слід враховувати, що подальша експлуатація автомобіля з такою проблемою призводить не тільки до швидкого виходу з ладу окремих елементів випускної системи, але і може стати причиною прогару клапанів, локальних перегрівів та інших несправностей силового агрегату. Зверніть увагу, досить часто хлопки в глушнику стають причиною займання транспортних засобів.

Насамкінець додамо, що для підтримки чистоти ДВЗ та запобігання нагароутворенню слід використовувати якісні моторні масла, дотримуватися рекомендованого інтервалу заміни мастильного матеріалу та фільтрів. Для моторів із гідрокомпенсаторами це особливо важливо. Також з метою виключення можливих проблем з тепловими зазорами клапанів слід дотримуватись усіх рекомендацій щодо обслуговування та ремонту силового агрегату.

Реклама наших партнеров

Акційні товари

Коментарі

Поки немає коментарів

Написати коментар×

Ми в соцмережах

Акції та пропозиції

Ми в Instagram

Підписуйтесь і стежте за новинами, акціями і івентами в нашому пабліку.Підписатися!